Świat rysunków, czyli co to Manga

W Japonii popularne są rysunkowe komiksy znane jako mangi. Jest ona ręcznie rysowana przez ich autorów, którzy także wymyślają dialogi i fabułę. Manga jest szczególnie lubiana przez młodzież. Jednak na całym świecie są osoby, które pokochały taki styl formułowania historii.
6f86e567f284088b384d91b1f8c7c50d
Zacznijmy od tego, jakie ma charakterystyczne cechy:
- jest nie za dużą książkąDSC_0566
- rysunki są czarno-białe poza paroma pierwszymi stronamiCBaXj-iUIAAgzOs
- okładka jest zawsze kolorowa i często przedstawia głównych bohaterów9781612620992
- czyta się ją od prawej do lewej270px-Manga_-_prawidlowy_sposob_czytania
- dzieli się na różne rodzaje (które omówię w następnym wpisie)

Jak widać mangi są bardzo charakterystyczne. Nie da się ich po prostu pomylić ze zwykłą książką. Chciałabym skupić się jeszcze nad sposobem jej czytania. Jest ono związane z tradycyjnym japońskim pismem, które także odczytujemy od prawej do lewej. Jednak można znaleźć w Polsce mangi, które przy tłumaczeniu zostały przystosowane do naszych preferencji, czyli można je czytać jak zwykłą książkę od lewej do prawej. Moim zdaniem jest to niepotrzebne. To właśnie sprawia, że są one tak wyjątkowe.

Styl w jakich są wykonane obrazki jest charakterystyczny. Postacie mają duże oczy, ich figury są często idealne, twarze są smuklejsze, a włosy mają nienaturalny kolor. Zdarzają się oczywiście wyjątki, ale raczej jest to spowodowane wymogiem do fabuły.8250fc533cf319ecc9f8b460744b7899large (1) Jeżeli jakaś manga odniesie sukces, jest ona ekranizowana. Taki serial nazywamy anime.maxresdefaultnaruto-and-sasuke (w wcześniejszym wpisie jest o tym napisane)
Przy kolejnych wpisach opiszę rodzaje mang oraz napiszę nazwy serii które gorąco polecam. :)

~Meiji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>